Atlanta 2012 Order of Play and Results

The 2012 Atlanta Open is an ATP Tour 250 category tournament held at the Atlantic Station in Atlanta, Georgia in the USA. In this post the order of play (see below) for each day and the results from each day of play will be continually added to this page throughout the entire tournament, to make it easier for you to know who plays whom and when, as well as the scores from each match.

In the order of play lists that will be featured below, all players except for the direct acceptances will have letters or a number in brackets in front of their names when they are a seeded player i.e. [1] for the No.1 seed, a wild card entrant [WC], a player who won through the qualifying tournament i.e. a qualifier [Q], a special entry or special exempt [SE] or a lucky loser [LL].

Please leave a comment below this article regarding anything YOU would like to knowkabout in tennis, have explained or suggest for me to write about here at OnCourt AdvantageTo watch the tennis in Singapore you need to add 12 hours to the local time in Atlanta to work out the equivalent Singapore time.

The letters in brackets after each player’s name is the prefix for the country that player represents e.g. the local players have (USA) added after their names because it is short for United States of America. The order of play is the order that the matches will be played and on what court for each day. The schedule of play is the overall tournament plan of which rounds are scheduled to be played and at what times play will commence each day.

The full list for the Atlanta 2012 Men’s Singles Draw includes who the seeds are, which seeds are drawn to play off against each other, plus who the wild cards and qualifiers are and who they all play in the 1st round.

RESULTS – SUNDAY, 22 JULY, 2012:

Singles – Final
[4] A Roddick (USA) d G Muller (LUX) 16 76(2) 62

Doubles – Final
M Ebden (AUS) / R Harrison (USA) d X Malisse (BEL) / M Russell (USA) 63 36 10-6

SUNDAY, 22 JULY, 2012:

STADIUM COURT start 3:00 pm
[4] A Roddick (USA) vs G Muller (LUX)
M Ebden (AUS) / R Harrison (USA) vs X Malisse (BEL) / M Russell (USA)

RESULTS – SATURDAY, 21 JULY, 2012:

Singles – Semi-finals
[4] A Roddick (USA) d [1] J Isner (USA) 64 67(5) 64
G Muller (LUX) d [8] G Soeda (JPN) 64 63

Doubles – Semi-finals
M Ebden (AUS) / R Harrison (USA) d [1] C Fleming (GBR) / R Hutchins (GBR) 64 64
X Malisse (BEL) / M Russell (USA) d R Klaasen (RSA) / D Young (USA) 64 46 10-5

SATURDAY, 21 JULY, 2012:

STADIUM COURT start 1:00 pm
[8] G Soeda (JPN) vs G Muller (LUX)
[1] C Fleming (GBR) / R Hutchins (GBR) vs M Ebden (AUS) / R Harrison (USA)

Not Before 7:00 PM
[1] J Isner (USA) vs [4] A Roddick (USA)
X Malisse (BEL) / M Russell (USA) vs R Klaasen (RSA) / D Young (USA)

RESULTS – FRIDAY, 20 JULY, 2012:

Singles – Quarter-finals
[1] J Isner (USA) d [WC] J Sock (USA) 76(7) 64
[8] G Soeda (JPN) d [3] K Nishikori (JPN) 62 61
[4] A Roddick (USA) d M Russell (USA) 63 64
G Muller (LUX) d M Ebden (AUS) 64 64

Doubles – Quarter-finals
M Ebden (AUS) / R Harrison (USA) d K Anderson (RSA) / R De Voest (RSA) 67(2) 64 10-4
R Klaasen (RSA) / D Young (USA) d C Ebelthite (AUS) / M Matosevic (AUS) 64 75

FRIDAY, 20 JULY, 2012:

STADIUM COURT start 1:00 pm
M Ebden (AUS) vs G Muller (LUX)

Not Before 4:00 PM
[8] G Soeda (JPN) vs [3] K Nishikori (JPN)

Not Before 7:00 PM
[4] A Roddick (USA) vs M Russell (USA)

Not Before 9:00 PM
[1] J Isner (USA) vs [WC] J Sock (USA)

GRANDSTAND COURT start 4:30 pm
M Ebden (AUS) / R Harrison (USA) vs K Anderson (RSA) / R De Voest (RSA) – After Suitable Rest

Not Before 8:00 PM
C Ebelthite (AUS) / M Matosevic (AUS) vs R Klaasen (RSA) / D Young (USA)

RESULTS – THURSDAY, 19 JULY, 2012:

Singles – Second Round
[1] J Isner (USA) d [Q] R Bemelmans (BEL) 46 63 64
G Muller (LUX) d [2] M Fish (USA) 46 23 ret. (right ankle)
[WC] J Sock (USA) d [WC] S Johnson (USA) 76(5) 76(5)
M Ebden (AUS) d J Blake (USA) 67(6) 64 64

Doubles – Quarter-finals
[1] C Fleming (GBR) / R Hutchins (GBR) d A Bogomolov Jr. (RUS) / G Muller (LUX) walkover
X Malisse (BEL) / M Russell (USA) d [4] J Delgado (GBR) / K Skupski (GBR) 76(0) 64

Doubles – First Round
[1] C Fleming (GBR) / R Hutchins (GBR) d L Dlouhy (CZE) / N Mahut (FRA) 76(2) 62
R Klaasen (RSA) / D Young (USA) d [2] S Gonzalez (MEX) / S Lipsky (USA) 62 76(5)
M Ebden (AUS) / R Harrison (USA) d [3] T Huey (PHI) / D Inglot (GBR) 63 75
K Anderson (RSA) / R De Voest (RSA) d P Lorenzi (ITA) / R Ram (USA) 63 67(3) 10-6
C Ebelthite (AUS) / M Matosevic (AUS) d [WC] K King (USA) / I Taboada (USA) 75 75

THURSDAY, 19 JULY, 2012:

STADIUM COURT start 1:00 pm
J Blake (USA) vs M Ebden (AUS)
G Muller (LUX) vs [2] M Fish (USA)
[WC] S Johnson (USA) vs [WC] J Sock (USA)
Not Before 7:00 PM
[1] J Isner (USA) vs [Q] R Bemelmans (BEL)
C Ebelthite (AUS) / M Matosevic (AUS) vs [WC] K King (USA) / I Taboada (USA)

GRANDSTAND COURT start 1:00 pm
R Klaasen (RSA) / D Young (USA) vs [2] S Gonzalez (MEX) / S Lipsky (USA)
Not Before 2:00 PM
[1] C Fleming (GBR) / R Hutchins (GBR) vs L Dlouhy (CZE) / N Mahut (FRA)
[3] T Huey (PHI) / D Inglot (GBR) vs M Ebden (AUS) / R Harrison (USA) – Aftr Suitable Rest
X Malisse (BEL) / M Russell (USA) vs [4] J Delgado (GBR) / K Skupski (GBR)

COURT 3 start 2:00 pm
P Lorenzi (ITA) / R Ram (USA) vs K Anderson (RSA) / R De Voest (RSA)

RESULTS – WEDNESDAY, 18 JULY, 2012:

Singles – Second Round
[3] K Nishikori (JPN) d [Q] R Berankis (LTU) 64 67(7) 64
[4] A Roddick (USA) d N Mahut (FRA) 76(4) 63
M Russell (USA) d [5] K Anderson (RSA) 67(5) 64 64
[8] G Soeda (JPN) d I Kunitsyn (RUS) 61 75

WEDNESDAY, 18 JULY, 2012:

STADIUM COURT start 4:00 pm
M Russell (USA) vs [5] K Anderson (RSA)
Not Before 7:00 PM
[4] A Roddick (USA) vs N Mahut (FRA)
[Q] R Berankis (LTU) vs [3] K Nishikori (JPN)

GRANDSTAND COURT start 4:00 pm
[8] G Soeda (JPN) vs I Kunitsyn (RUS)
[3] T Huey (PHI) / D Inglot (GBR) vs M Ebden (AUS) / R Harrison (USA)
R Klaasen (RSA) / D Young (USA) vs [2] S Gonzalez (MEX) / S Lipsky (USA)
Not Before 9:00 PM
C Ebelthite (AUS) / M Matosevic (AUS) vs [WC] K King (USA) / I Taboada (USA)

COURT 3 start 7:00 pm
P Lorenzi (ITA) / R Ram (USA) vs K Anderson (RSA) / R De Voest (RSA) – After Suitble Rest

RESULTS – TUESDAY, 17 JULY, 2012:

Singles – First Round
J Blake (USA) d [6] R Harrison (USA) 16 63 75
[8] G Soeda (JPN) d X Malisse (BEL) 46 75 64
[Q] R Bemelmans (BEL) d R Ram (USA) 61 63
M Russell (USA) d [Q] A Kuznetsov (USA) 26 64 76(4)
[Q] R Berankis (LTU) d D Tursunov (RUS) 63 62
M Ebden (AUS) d [Q] S Bubka (UKR) 57 61 61

Doubles – First Round
A Bogomolov Jr. (RUS) / G Muller (LUX) d [WC] S Johnson (USA) / J Sock (USA) 76(2) 46 10-7

TUESDAY, 17 JULY, 2012:

STADIUM COURT start 4:00 pm
[8] G Soeda (JPN) vs X Malisse (BEL)

Not Before 7:00 PM
[6] R Harrison (USA) vs J Blake (USA)
R Ram (USA) vs [Q] R Bemelmans (BEL)

GRANDSTAND COURT start 4:00 pm
M Russell (USA) vs [Q] A Kuznetsov (USA)
A Bogomolov Jr. (RUS) / G Muller (LUX) vs [WC] S Johnson (USA) / J Sock (USA)
[Q] R Berankis (LTU) vs D Tursunov (RUS)

COURT 3 start 6:00 pm
[Q] S Bubka (UKR) vs M Ebden (AUS)

RESULTS – MONDAY, 16 JULY, 2012:

Singles – First Round
[5] K Anderson (RSA) d P Lorenzi (ITA) 64 63
[WC] J Sock (USA) d [7] A Bogomolov Jr. (RUS) 62 46 64
[WC] S Johnson (USA) d D Young (USA) 63 36 63
N Mahut (FRA) d P Capdeville (CHI) 63 36 64
I Kunitsyn (RUS) d [WC] B Baker (USA) 64 67(3) 63
G Muller (LUX) d M Matosevic (AUS) 76(5) 64

Doubles – First Round
[4] J Delgado (GBR) / K Skupski (GBR) d O Charroin (FRA) / A Shamasdin (CAN) 26 64 11-9
X Malisse (BEL) / M Russell (USA) d J Fruttero (USA) / D Tursunov (RUS) 16 61 10-3

MONDAY, 16 JULY, 2012:

STADIUM COURT start 1:00 pm
Qualifying – R Berankis (LTU) vs R De Voest (RSA) – Qualifying Final

Not Before 4:00 PM
[WC] J Sock (USA) vs [7] A Bogomolov Jr. (RUS)

Not Before 7:00 PM
[WC] S Johnson (USA) vs D Young (USA)
I Kunitsyn (RUS) vs [WC] B Baker (USA)

GRANDSTAND COURT start 1:00 pm
Qualifying – S Bubka (UKR) vs T Smyczek (USA) – Qualifying Final

Not Before 4:00 PM
G Muller (LUX) vs M Matosevic (AUS)
P Lorenzi (ITA) vs [5] K Anderson (RSA)
P Capdeville (CHI) vs N Mahut (FRA)

COURT 3 start 1:00 pm
Qualifying – R Bemelmans (BEL) vs R Hocevar (BRA) – Qualifying Final
Qualifying – R Mello (BRA) vs A Kuznetsov (USA) – Qualifying Final
X Malisse (BEL) / M Russell (USA) vs J Fruttero (USA) / D Tursunov (RUS)
O Charroin (FRA) / A Shamasdin (CAN) vs [4] J Delgado (GBR) / K Skupski (GBR)

photo credit: mbevis

Share this link!

2 Trackbacks / Pingbacks

  1. Atlanta Open Tennis 2012 | OnCourt Advantage - Tennis: Live it, Learn it, Love it!
  2. Atlanta Open Tennis 2013 | OnCourt Advantage - Tennis: Live it, Learn it, Love it!

Comments are closed.