Wimbledon Order of Play 2013 Day 5

The 2013 Wimbledon Championships order of play for Friday 28 June is listed below to make it easier for you to know who plays whom and when. There are 13 courts commencing at 11:30am and 2 courts i.e. Centre Court and No.1 Court beginning at 1pm today. The Mixed Doubles 1st round takes off today after just the one 1st round mixed doubles match was played yesterday.

The entire bottom half of the draw 3rd round singles matches for both the men’s and women’s draw are scheduled, as well as the yet to be completed 2nd round singles matches scheduled for yesterday. Today’s play features Andy Murray, David Ferrer, Petra Kvitova and Angelique Kerber.

Pictured above is 23-year-old Petra KVITOVA looking calm despite being out of position, thus stretching out to retrieve this slice backhand versus her preferred double-fisted backhand drive. The 1.82m Czech has only lost to Serena Williams in her past three Wimbledon campaigns, in the 2010 semis and 2012 quarter finals. For the pair to meet this year it would be in the final, where the left-hander holds a perfect 1-0 record.

Kvitova is the No.8 seed and highest ranked player remaining in the bottom half of the draw, with only four other Top 20 players: Marion Bartoli [15], Sloane Stephens [17], Carla Suarez Navarro [19] and Kirsten Flipkens [20], as her seeded threats.

To watch the tennis in Singapore you need to add 7 hours to the local time in London to work out the equivalent Singapore time.

FRIDAY 28 JUNE

Centre Court at 1.00pm

Women’s – 2nd Round
Laura Robson (GBR) v Mariana Duque-Marino (COL)
Men’s – 3rd Round
Nicolas Almagro (ESP) [15] v [24] Jerzy Janowicz (POL)
Men’s – 3rd Round
Tommy Robredo (ESP) [32] v [2] Andy Murray (GBR)

No.1 Court at 1.00pm

Men’s – 2nd Round
David Ferrer (ESP) [4] v Roberto Bautista Agut (ESP)
Women’s – 3rd Round
Petra Kvitova (CZE) [8] v [25] Ekaterina Makarova (RUS)
Men’s – 3rd Round
Viktor Troicki (SRB) v [20] Mikhail Youzhny (RUS)

No.2 Court at 11.30am

Women’s – 2nd Round
Kaia Kanepi (EST) v [7] Angelique Kerber (GER)
Women’s – 3rd Round
Marion Bartoli (FRA) [15] v Camila Giorgi (ITA)
Men’s – 3rd Round
Ernests Gulbis (LAT) v Fernando Verdasco (ESP)
Men’s Doubles – 2nd Round
Andre Begemann (GER)/Martin Emmrich (GER) v Treat Huey (PHI)/Dominic Inglot (GBR) [16]

No.3 Court at 11.30am

Men’s – 2nd Round
Grega Zemlja (SLO) vs [29] Grigor Dimitrov (BUL) To Finish 3-6 7-6(4) 3-6 6-4 9-8
Men’s – 3rd Round
Jurgen Melzer (AUT) v Sergiy Stakhovsky (UKR)
Women’s – 3rd Round
Sloane Stephens (USA) [17] v Petra Cetkovska (CZE)

Court 12 at 11.30am

Men’s – 2nd Round
Alexandr Dolgopolov (UKR) [26] vs Santiago Giraldo (COL) To Finish 6-4 3-0
Women’s – 3rd Round
Alize Cornet (FRA) [29] v Flavia Pennetta (ITA)
Men’s – 3rd Round
Juan Monaco (ARG) [22] v Kenny De Schepper (FRA)

Court 18 at 11.30am

Men’s – 2nd Round
Jimmy Wang (TPE) v [13] Tommy Haas (GER)
Women’s – 3rd Round
Carla Suarez Navarro (ESP) [19] v Eugenie Bouchard (CAN)
Men’s – 3rd Round
Lukasz Kubot (POL) v [25] Benoit Paire (FRA)

Court 5 at 11.30am

Women’s – 2nd Round
Megan Moulton-Levy (USA)/Shuai Zhang (CHN) v Ashleigh Barty (AUS)/Casey Dellacqua (AUS) [12]
Men’s – 2nd Round
Tomasz Bednarek (POL)/Mateusz Kowalczyk (POL) v Ivan Dodig (CRO)/Marcelo Melo (BRA) [12]
Men’s – 2nd Round
Aisam Qureshi (PAK)/Jean-Julien Rojer (NED) [5] v Xavier Malisse (BEL)/Ken Skupski (GBR)
Women’s – 2nd Round
Eugenie Bouchard (CAN)/Petra Martic (CRO) v Cara Black (ZIM)/Marina Erakovic (NZL) [11]

Court 6 at 11.30am

Mixed – 1st Round
Mahesh Bhupathi (IND)/Daniela Hantuchova (SVK) v Mark Knowles (BAH)/Sabine Lisicki (GER)
Women’s – 2nd Round
Sara Errani (ITA)/Roberta Vinci (ITA) [1] v Natalie Grandin (RSA)/Vladimira Uhlirova (CZE)
Men’s – 2nd Round
Max Mirnyi (BLR)/Horia Tecau (ROU) [7] v Samuel Groth (AUS)/Chris Guccione (AUS)
Mixed – 1st Round
Michal Mertinak (SVK)/Vladimira Uhlirova (CZE) v Eric Butorac (USA)/Alize Cornet (FRA)

Court 7 at 11.30am

Men’s – 21st Round
Leander Paes (IND)/Radek Stepanek (CZE) [4] v Daniele Bracciali (ITA)/Jonathan Erlich (ISR) To Finish 7-6(6)
Women’s – 2nd Round
Raquel Kops-Jones (USA)/Abigail Spears (USA) [5] v Sandra Klemenschits (AUT)/Romina Oprandi (SUI)
Women’s – 2nd Round
Jana Cepelova (SVK)/Oksana Kalashnikova (GEO) v Andrea Hlavackova (CZE)/Lucie Hradecka (CZE) [2]
Mixed – 1st Round
Andy Ram (ISR)/Abigail Spears (USA) v Daniele Bracciali (ITA)/Galina Voskoboeva (KAZ)

Court 8 at 11.30am

Men’s – 2nd Round
Eduardo Schwank (ARG)/Horacio Zeballos (ARG) v Robert Lindstedt (SWE)/Daniel Nestor (CAN) [6]
Women’s – 2nd Round
Kristina Mladenovic (FRA)/Galina Voskoboeva (KAZ) [10] v Darija Jurak (CRO)/Tamarine Tanasugarn (THA)
Women’s – 2nd Round
Stephanie Foretz Gacon (FRA)/Eva Hrdinova (CZE) v Su-Wei Hsieh (TPE)/Shuai Peng (CHN) [8]
Mixed – 1st Round
Rajeev Ram (USA)/Francesca Schiavone (ITA) v Raven Klaasen (RSA)/Anastasia Rodionova (AUS)

Court 10 at 11.30am

Women’s – 1st Round
Kimiko Date-Krumm (JPN)/Arantxa Parra Santonja (ESP) v Christina McHale (USA)/Tamira Paszek (AUT)
Men’s – 2nd Round
Alexander Peya (AUT)/Bruno Soares (BRA) [3] v Paul Hanley (AUS)/John-Patrick Smith (AUS)
Men’s – 2nd Round
Grigor Dimitrov (BUL)/Frederik Nielsen (DEN) v Julien Benneteau (FRA)/Nenad Zimonjic (SRB) [11]
Mixed – 1st Round
Fabio Fognini (ITA)/Flavia Pennetta (ITA) v Jamie Delgado (GBR)/Tara Moore (GBR)

Court 14 at 11.30am

Men’s – 2nd Round
Jan-Lennard Struff (GER) v [28] Jeremy Chardy (FRA) To Finish 2-6 7-5 2-1
Women’s – 3rd Round
Vesna Dolonc (SRB) v [20] Kirsten Flipkens (BEL)
Men’s – 3rd Round
Adrian Mannarino (FRA) v Dustin Brown (GER)

Court 16 at 11.30am

Men’s – 1st Round
Bob Bryan (USA)/Mike Bryan (USA) [1] v Marcelo Demoliner (BRA)/Andre Sa (BRA)
Men’s – 2nd Round
Sanchai Ratiwatana (THA)/Sonchat Ratiwatana (THA) v Juan-Sebastian Cabal (COL)/Robert Farah (COL)
Mixed – 1st Round
James Cerretani (USA)/Mona Barthel (GER) v Johan Brunstrom (SWE)/Katalin Marosi (HUN)
Mixed – 1st Round
Paul Hanley (AUS)/Hao-Ching Chan (TPE) v Robert Farah (COL)/Darija Jurak (CRO)

Court 17 at 11.30am

Women’s – 2nd Round
Alison Riske (USA) v Urszula Radwanska (POL)
Women’s – 3rd Round
Karin Knapp (ITA) v Michelle Larcher De Brito (POR)
Women’s – 3rd Round
Monica Puig (PUR) v Eva Birnerova (CZE)
Men’s – 1st Round
James Blake (USA)/Jurgen Melzer (AUT) v
Jamie Murray (GBR)/John Peers (AUS)

Court 19 at 11.30am

Men’s – 1st Round
Lukas Dlouhy (CZE)/Rajeev Ram (USA) v Jesse Levine (CAN)/Vasek Pospisil (CAN)
Women’s – 2nd Round
Vania King (USA)/Jie Zheng (CHN) [13] v Tsvetana Pironkova (BUL)/Yanina Wickmayer (BEL)
Men’s – 2nd Round
Daniel Brands (GER)/Lukas Rosol (CZE) v Rohan Bopanna (IND)/Edouard Roger-Vasselin (FRA) [14]

To be arranged
To be decided

Not before: 4.00PM
Women’s – 2nd Round
Anna-Lena Groenefeld (GER)/Kveta Peschke (CZE) [7] v Lisa Raymond (USA)/Laura Robson (GBR)
Not before: 5.00PM
Mixed – 1st Round
Robin Haase (NED)/Alicja Rosolska (POL) v Jonathan Marray (GBR)/Heather Watson (GBR)

Photo credit: Marianne Bevis

Share this link!

1 Trackback / Pingback

  1. Wimbledon 2013 | OnCourt Advantage - Tennis: Live it, Learn it, Love it!

Comments are closed.